Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład 9

Profesor Martin Reisigl

Instytut Językoznawstwa
Uniwersytet Wiedeński
Więcej informacji



Dyskursywne i ekolingwistyczne studium przypadku na temat doniesień medialnych o „wypadkach drogowych”

Zmiany klimatu to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów obecnych czasów, a indywidualny transport publiczny jest z nim przyczynowo związany. Sposób, w jaki w dyskursach medialnych pisze i mówi się o masowym transporcie indywidualnym transporcie publicznym z samochodocentrycznej perspektywy,  nie tyle przyczynia się do rozwiązania problemu, co do jego pogłębienia. Wykład stanowi krytyczne spojrzenie na tę samochodocentryczną perspektywę, posługując się przykładem relacji na temat „wypadków drogowych” w austriackich dziennikach.

Temat wykładu sugeruje tematyczne przeplatanie się krytycznej analizy dyskursu i ekolingwistyki. Sam wykład stanowi przegląd projektu badawczego, finansowanego przez organizacje Stiftung Mercator Schweiz oraz Stiftung Mercator w Niemczech, w ramach którego działa interdyscyplinarny zespół złożony z trzech lingwistów/ek, politologa oraz dziennikarza. Jest to próba stworzenia kompasu językowego z praktycznej perspektywy dyskursywnej i ekolingwistycznej dla osób tworzących relacje medialne oraz policyjne o ruchu drogowym, a zwłaszcza o “wypadkach  drogowych” (https://sprachkompass.ch).

Wykład jest podzielony na cztery części. Pierwsza z nich przybliży istotność tematu. Zostanie ukazane, że nasze społeczeństwo jest nadal silnie przesiąknięte perspektywą samochodową, oraz że powodowane przez masowy ruch drogowy zagrożenia i szkody dla zdrowia i środowiska są w rzeczywistości milcząco akceptowane przez wielu, co wynika szczególnie z afirmatywnej samochodocentrycznej postawy panującej w doniesieniach medialnych. Druga część zarysuje podejście teoretyczne i metodologiczne. Łączy ono pragmatycznie ugruntowaną krytyczną analizę dyskursu z tą zorientowaną na ekolingwistykę. W trzeciej części uwaga zostanie zwrócona na osobliwości językowe w austriackich relacjach medialnych na temat kolizji w ruchu drogowym oraz przybliżone zostaną również dobre i złe praktyki w tym kontekście. Na końcu zostanie przedstawione krótkie podsumowanie.

Strona główna