Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wykład 1

Profesor Pilar Orero

Katedra Tłumaczeń Pisemnych i Ustnych oraz Studiów Azji Wschodniej, Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie
TransMedia Catalonia
Więcej informacji



Blockchain jako instrument ułatwiający dostępność mediów w gospodarce o obiegu zamkniętym

Napisy są tworzone w różny sposób i przy użyciu różnych technologii: całkowicie automatycznie albo przez człowieka, w edytorach typu open source lub na własnych platformach, a także coraz częściej w hybrydowej interakcji człowiek-maszyna. Nie ma zgodności co do praw autorskich do napisów, poza tym, że są one dziełem pochodnym. O ile w przypadku napisów tekstowych w tym samym języku nie ma zbyt wiele miejsca na kreatywność, o tyle napisy wielojęzyczne zależą w dużej mierze od umiejętności tłumacza w zakresie przekładu, hierarchizacji i kondensacji informacji. Obecnie napisy są coraz częściej wykorzystywane jako element estetyczny w audiowizualnej opowieści. Chociaż mogą być w tym samym języku, ich wizualne atrybuty estetyczne i rola w rozwoju narracji sprawiają, że są elementem, który powinien być uznany i chroniony prawem autorskim.

MediaVerse to finansowany przez UE projekt Horizon2020, w ramach którego stworzono sieć służącą do produkcji, dystrybucji i wymiany treści multimedialnych. Projekt umożliwia właścicielom treści i twórcom obrót prawami własności intelektualnej do mediów oraz ich spieniężanie za pomocą narzędzi opartych na technologii blockchain. Jednym z rozważanych profili twórcy jest twórca napisów, ponieważ MediaVerse obejmuje produkcję mediów od momentu ich tworzenia.

W prezentacji zostanie opisana technologia blockchain oraz funkcje, które można zastosować w celu ochrony niezbywalnych praw twórców napisów.

Strona główna